نصب بلندگوها در سالن‌ها
0 (0)

نصب بلندگوها در سالن‌های بزرگ

نصب بلندگوها در سالن‌ها

نصب سیستم‌های صوتی و نصب بلندگوها در سالن‌ها متناسب با نوع کاربرد سالن از قوانین خاصی تبعیت می‌کند که رعایت نکردن آن‌ها موجب گنگی در ارائه صدا مخصوصاً در انتقال درست کلام می‌شود.

در سالن‌های بزرگ مانند سالن‌های اجتماعات سینما سالن‌های کنفرانس مساجد در درجه اول بایستی مسئله آکوستیک پوشش داخلی آن‌ها مانند پوشش دیوارها و نوع صندلی و سقف توجه شود و بعد به نصب بلندگوها بپردازن بلندگوهای مختلف برای هر کاربر با قدرت و پاسخ فرکانس‌های مختلف طراحی شده‌اند پاسخ فرکانس بلندگویی که فقط برای اعتلای طراحی‌شده مانند فرودگاه‌ها و بیمارستان‌ها حدود صد تا هشت هزار هرتز کفایت می‌کند و برای سالن‌های سینما و یا بلندگوهایی که موسیقی بایستی پخش شود پاسخ فرکانس‌های سیصد تا دوازده هزار هرتز لازم است. درمورد کارهای حرفه‌ای صدابرداری در اتاق‌های کنترل صدا بلندگو که به‌عنوان مرجع تشخیص کیفیت صدا مطرح می‌شود بایستی پاسخ فرکانس بیست تا شونزده هزار هرتز را به‌صورت خطی دارا باشد همچنین روش توزیع انرژی در یک سالن بایستی به‌دقت مورد مطالعه قرار گیرد. در یک سالن بزرگ مانند سالن فرودگاه اگر چهارصد وات انرژی لازم باشد نصب یک بلندگوی چهارصد وات در سالن درست نیست، زیرا برای اشخاصی که در نزدیکی بلندگو واقع هستند زیاد بودن انرژی آزاد دهنده و برای اشخاصی که از منبع صوت دور هستند موجب انعکاسات مزاحم مانع مفهوم بودن اطلاعیه‌ها می‌شود. درصورتی‌که اگر چهارصد وات انرژی به تعداد زیاد بلندگو تقسیم شود و در محل‌های مناسب نصب گردد نه‌تنها سطح آزاد آزاردهنده نخواهد بود بلکه بهتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی دیگر از مسائل مهم توزیع انرژی صوتی در سالن‌ها میزان نویز محیط است برای مثال در یک سالن مانند کارخانه که حدود هشتاد دسی‌بل نویز محیط است نمی‌توان از یک بلندگو با قدرت کم استفاده کرد زیرا اگر نویز محیط در حد سطح صدا و یا کمی اختلاف باشد صدا نامفهوم خواهد شد.

نصب بلندگوها در سالن‌ها #

کار گذاردن بلندگو در سینماها

می‌دانیم که فیلم سینمایی با بیست و چهار عکس در ثانیه معادل چهل و پنج شش سانتی‌متر در ثانیه نمایش داده می‌شود که در فیلم‌های سی و پنج میلی‌متری هم سیستم صداگذاری به‌صورت اپتیکی یعنی نوری و یا به‌صورت مغناطیسی به کار برده می‌شود این فیلم‌ها و سیستم صدای مغناطیسی تا چهار باندی صداگذاری می‌شوند که سه باند آن به پخش اصوات اصلی یک کانال با مقدار مغناطیس باریک‌تر به سانده فکر یا صداسازی شده ها مانند افکت‌های آکوستیکی مانند آوای آب باران و غیره داده می‌شود.

241- نحوه نصب بلندگو در سینما

در شکل 241 روش کار گذاردن بلندگو را برای این نوع فیلم می‌توان بررسی کرد. در این شکل همه تجهیزات آکوستیکی مورد نیاز یک سینمای مدرن نیز با سیستم‌های ارتباطی آن‌ها نمایش داده شده‌اند که افزون بر پروژکتورها دستگاه‌های الکترو آکوستیکی دیگری مانند گرام میکروفون و زنگ نیز برای اعلام خبر پخش موزی ک از صفحه یا نوار و غیره از بلندگوها پیش‌بینی شده‌اند.

همچنین در شکل 242 برای فیلم‌های mm70 شش باند مغناطیسی وجود دارد که پنج باند برای پخش آوای اصلی و ششمین باند برای ساند افکت پیش‌بینی شده‌است سه بانده آن در سمت راست فیلم و سه باند دیگر در سمت چپ فیلم تعبیه شده‌اند.

242- نحوه نصب بلندگو در سینما

نصب بلندگو در سینما #

 

 

مهم! برای امتیاز به این مطلب کلیک کنید
[کل: 0 میانگین: 0]